Vejvoda

Náš rod Vejvoda žil v obci Drahobudice (okr. Kolín). Počas 30 ročnej vojny 1618-1648 bola obec spustošená a po jej skončení sa tu nachádzal len jeden sedliak - Adam Černý.
Pôvod priezviska môže byť v slovese "vyvést". Mohlo sa jednať o človeka, ktorý bol napríklad vyvedený z klamstva. Ďalšou možnosťou je pôvod v titule vojevoda, na Valašsku vejvoda, čo znamenalo "vojenský velitel", alebo ten "kdo dozíral na propůjčené vrchnostenské pozemky a rozhodoval ve sporech".

Najstarší známy predok je Matěj (okolo 1660). Zatiaľ máme málo poznatkov. Matějova dcéra Johana (okolo 1690) sa 22.1.1710 vydala za Martina Havránka a žili v obci Mančice. Tu priezvisko Vejvoda v línii našich predkov končí.

*

Vejvoda v obci Mrchojedy (pri obci Samopše, južne od Uhlířskych Janovic)
O Gruntu č. 1 jest v starých purkrechtních knihách zaznamenána r. 1610 Kateřina Havelková, která se provdala r. 1615 za Šimona Vejvodu a jej do gruntu za manžela přijala. Od té doby slul grunt ten Vejvodovský a náležel manželům těm do r. 1645. V témž r. Vejvoda zemřel a Kateřina, manželka jeho, zůstala vdovou s dětmi Tomášem a Annou a grunt ještě t. r. prodala za 50 kop grošů č. Tomáši Krčkovi.
(podľa Antonín J. Zavadil a kol. (1914): Kutnohorsko slovem i obrazem. Soudní okres uhlířskojanovický.)

Vejvoda v meste Kouřim
Žil tu Antonín (okolo 1690) s manželkou Kateřinou a mali syna Jana Ondřeja (29.11.1719).

Vejvoda v obci Kamenná Lhota (južne od Kutnej Hory)
Panskou krčmu ve Lhotě Kamenné prodal sekvestor panství pečeckého Šmídl ze Šmidl r. 1735 Tomáši Vejvodovi, jeho budoucím i se zahradou a 14 str. polí a věrt. zahrady za 100 kop gr. česk. a 15 zl. roč. platu, ve žních 8 dní roboty, povozy na ryby, fleiškrejcar a z muziky tolik, kolik se platilo dříve. Vejvoda položil hned 8 kop závdavku a ostatek ve štvrtletních termínech po 2 kopách počínaje Novým rokem 1736. Kromě toho se zavázal roč. platu 15 zl. 30 kr. odváděti do důchodu pečeckého vždy o Vánocích a o žních 8 dní robotovati jedním žencem, na ryby potřebné povozy dávati a všecky ostatní platy jak bejvaly vybejvati." Tomáš Vejvoda je zaznamenaný v jozefínskom katastri z r. 1771.
(podľa Antonín J. Zavadil a kol. (1914): Kutnohorsko slovem i obrazem. Soudní okres uhlířskojanovický.)

*

Fotoateliér Josefa Vejvodu v Kolíne
Na konci 19. st. mal v Kolíne fotoateliér fotograf Vilém Jansa na adrese Karlovo náměstí čp. 89, ktorý kúpil Vítězslav Fuchs a ten ho 1.7.1896 predal fotografovi Josefovi Vejvodovi. Josef Vejvoda bol dovtedy zamestnaný vo firme Anton Vahner v Prahe. Kvôli miestnej konkurencii jeho fotoateliér v r. 1906 zanikol. Josef Vejvoda sa narodil 16.3.1874 v Prahe na Žižkove, po otcovi bol príslušný do Horních Mokropes a jeho otec Josef Vejvoda bol tiež fotograf. Josef Vejvoda sa 9.5.1898 oženil s Mariou Svobodovou, dcérou Václava Svobody z Kolína, a mali syna Josefa 25.10.1900. Vejvodovci žili v Havlíčkově ulici čp. 150 na Kutnohorském předměstí. Josef Vejvoda bol aktívnym členom kolínského Sokola.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.